Menu

Współczesne Technologie

IT i Technologie Mobilne

SI od Google już potrafi rozpoznać o czym mówi osoba nawet w hałaśliwym tłumie

mobilegate

Google ma technologię, która rozpozna pojedynczy głos, patrząc na twarze mówiących osób.

 

Naukowcy stworzyli sztuczną inteligencję, która odróżnia od siebie różne głosy tzn. że w tej chwile już potrafi odróżnić głos np. jednej osoby, która mówi w tłumi.

Za taką nowością stoją pracownicy Googla, którzy wytrenowali urządzenie tak, żeby ono rozpoznawało pojedyncze głosy osób, które mówiły indywidualnie, a później dodawali wirtualny szum, tworzący za pomocą innych głosów. Urządzenie potrafi podzielić dźwięk na różne części i za jakiś czas eksperyment wydał skuteczne rozpoznawanie, który głos należy do kogo.

Taki system głębokiego nauczania jest w stanie wyłapać co dokładnie mówi osoba, patrząc dosłownie na twarz w trakcie mówienia.

Był zorganizowany test, podczas którego system miał rozpoznać głosy dwóch komików w trakcie wystąpienia. Test był skończony skutecznym rozpoznawaniem głosów występujących i nawet po tym jak ich indywidualne wystąpienia się pokrywały. System nawet potrafił rozpoznać głosy podczas tego, jak mikrofony lekko zasłaniały twarze komików. Cos przerażającego, nie prawda ż?

Jak macie ochotę przeczytać więcej na ten temat to Google opisał system w artykule „Looking to Listen at the Cocktail Party”. Jak sama nazwa wskazuje nowość na rynku sztucznej inteligencji  nawiązuje do efektu podobnego jak na przyjęciach koktajlowych, kiedy człowiek musi się postarać żeby skupić się na jednym głosie gdy dookoła otacza nas hałas. A teraz do tego jest technologia.

Minus każdego takiego wynalazku jest taki, że do końca nie wiadomo w jakim celu będzie wykorzystana ta sztuczna inteligencja.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Craftboard] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Bardzo ciekawa technologia, google co chwilę coś nowego wymyśla, jestem ciekaw jak wygląda dokładnie działanie tego, ciekawe czy kiedyś pokażą jak to wygląda, no i teraz pytanie do czego wykorzystają taką technologię?
  Bo póki co nic więcej nie wiadomo na ten temat, pożyjemy zobaczymy:) Bo pewnie niedługo tym zainteresuje się rząd itp i już nigdy o tym nie usłyszymy. Pozdrawiam Craftboard

 • Gość: [AV Point] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No technologia rodem z filmów szpiegowskich, ciekawe do czego będzie tylko ona wykorzystywana :D Również jestem ciekaw czy kiedyś pokażą jak to działa w rzeczywistości, czy pochwalą się swoim wynalazkiem :) Co by nie mówić teraz już można być śledzonym na każdym kroku. Czekamy na więcej podobnych wpisów, pozdrawiamy AV Point

 • Gość: [Eveline] 95.41.113.*

  Z jednej strony to fascynujące a z drugiej przerażające bo taki wynalazek może być wykorzystany do różnych celów, niekoniecznie dobrych :)

© Współczesne Technologie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci